انواع جرثقیل های ساختمانی
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

انواع جرثقیل های ساختمانی

[ مشاهده نسخه اصلي ]

جرثقیل یکی از خودروهای سنگین است که بصورت پشتیبانی نیروهای عملیاتی و ساختمانی مورد قرار می گیرد.


غالبا در مواقعی که نیاز به جابجایی لوازم و اجسام سنگین و یا خودرو های حادثه دیده مثل سقوط خودروها در کانالها و دره ها و یا واژگون شدن خودروهای تانکر دار حامل سوختهای مایع یا گاز و یا حوادث ریزش آوار و قطعات سنگین فلزی و بتونی و  ... باشد از جرثقیلها در انواع مختلف سبک و سنگین (با توجه به سفارش مصرف کننده) ساخته و عرضه می شوند و استفاده کنندگان از آن با توجه به نیاز خود و میزان وزن بار مورد جابجایی از نوع مناسب بهره برداری می نمایند.

1-جرثقيل دروازه اي (Gantry crane)

2- جرثقيل نيم دروازه اي (Semi gantry crane)

3- جرثقيل دروازه ايي بازويي (Antilver gantry crane)

4- جرثقيل كابين دار (Cab operated crane)

5- جرثقيل كنترل از روي زمين (Crane-floor operated)

6- جرثقيل ديواري (Wall crane)

7- جرثقیل های برجی (Tower Crane)

جرثقيل دروازه اي:

اين نوع جرثقيلها از يك تيرك افقي مشبك يا غير مشبك، يك4 پايه يا 2 پايه كه به تيرك وصل مي شودو قرقره مكانيكي و كابل تشكيل شده است.روش حركت اين جرثقيلها مانند جرثقيلهاي سقفي تك پل و دو است و قابليت حركت در سه جهت x، y، z، را دارد. با اين تفاوت كه حركت اين جرثقيلها در جهت طولي يا حركت بر روي پايه هاي تحتاني بر روي ريل صورت مي گيرد. اين نوع جرثقيلها داراي ظرفيت هاي بالا تا 30 تن مي باشد و در دهانه هايي تا حدود 70 متر ساخته مي شود.

جرثقيل نيم دروازه اي :كارايي اين مدل جرثقيلها مشابه كارايي جرثقيلها دروازه اي است با اين تفاوت كه اين جرثقيلها توانايي انجام امور در شعاع عمليات عرضي زياد و همچنين قدرت حمل اجسام با وزن بالا را ندارد. از قابليت هاي مهم اين نوع جرثقيلها مي توان به زاويه گردش تير طره اي آن به اندازه 180 درجه يا 360 درجه اشاره كرد. همچنين جابه جايي قرقره روي بوم آن قابليت حركت به صورت برقي و دستي را دارد و تيرهاي طره آن تا طول هاي 10 متري ساخته مي شود.

جرثقيل دروازه ايي بازويي :جرثقيل هاي بازويي (180 درجه )  

‌-زاويه چرخش 180 درجه   

-چرخش دستي 

-طول بازو 6 متر 

-تناژ (ظرفيت): 5 تن 

  

-موارد كاربرد : خطوط مونتاژ، انبارها،ايستگاه هاي ماشين آلات و ...

در صورتيكه محدوديتي جهت اجراي فونداسيون نباشد ساخت جرثقيل با طول بازو و ارتفاع 6 متر و تناژ بيش از 10 تن امكانپذير مي باشد.

جرثقیل دیواری: کاربرد در صنایع سبک پر کار از قبیل مونتاژ، ماشین کاری، انبار قطعات 

- دارای قابلیت نصب بالابرهای زنجیری و سیم بکسلی 

-ظرفیت بارگیری از 100 کیلو گرم تا 5 تن 

-طول بازو از 3 متر تا 10 متر 

-گروه های کاری مختلف 

-سرعت های حرکتی مختلف 

-داراری شش حرکت برقی 

-قابلیت نصب در ارتفاع های مختلف

جرثقیل برجی  (Tower Crane) :

اين گونه جرثقيلها با توسعه تكنولوژي و رويكرد شهرها به ساي ساخت سازه هاي بلند مرتبه رونق يافته و امروزه در سراسر نقاط جهان به خصوص در ساختمان آسمانخراشها به كار مي رود. به خاطر شعاع عمل وسيع و ارتفاع بسيار زياد اين نوع جرثقيلها بر روي بناي در حال ساختمان تكيه مي كنند و با پيشرفت ارتفاع ساختمان بالا مي روند. 

اعضای تشکیل دهنده:

• بازوي حمال: وظيفه ليفت كردن و حمل اجسام را برعهده دارد.

• بازوي متعادل كننده: وظيفه تعادل جرثقيل در حالت مختلف را بر عهده دارد. 

• كابلهاي مهار و تقويت: وظيفه اتصال بين بازوي تعادل و بازوي حمال را بر عهده دارد. البته در تعدادي از اين جرثقيلها بازوي متعادل كننده وجود ندارد اما وزنه تعادل در قسمت پايين جرثقيل با استفاده از كابلهاي محكم به بازوي حمال وصل است.

• ارابه حركت افقي در زير بازوي حمال(Trollry)

• جعبه تعادل(counter wight) : كه وظيفه تعادل با بازوي حمال را بر عهده دارد. قابل ذكر است كه اين جعبه معمولا از جنس بتن مي باشد و وزني بين 1603 تا 20 تن را دارد و قابليت حركت ريلي بر رروي بازوي تعادل را دارد.

• چرخ دنده هاي حركت دوراني افقي بازو

• چرخ دنده هاي حركت قائم بازو 

• اتاق كنترل(control center) 

• كابل دارم (drum) كه مخصوص كنترل از سنتر ببه محل چنگ است.

• - پايه هاي تامين ارتفاع (معمولا 4 پايه يا 6 پايه)

• - آسانسور تامين ارتفاع

• - سكوي تقويت پايه ها: كه بر طبق آئين نامه Din كه يكي از معتبر ترين آئين نامه در زمينه كار با جرثقيل هاست سكو مي بايست از بتن مسلح باشد و ابعاد آن 103×10× 10 مي باشد.

• - تعداد زيادي شبكه (section) كه معمولا د راندازه هاي 6 متري است اعضاي جرثقيل را تشكيل مي دهد. ماكزيمم ارتفاع يك تاور كران در هنگام انجام كار طبق آيين نامه 265 فوت يا 80 متر مي باشد.

• البته مي توان با استفاده از وصل كردن جرثقيل به ساختمان در حال ساخت قابليت مرتفع شدن را تا حد زيادي افزايش داد. ظرفيت در اين مدل جرثقيلها در حالت هاي مختلف است ماكزيمم ظريفيت آنها 1q.8 t/m است كه البته هر چه بار نزديكتر به center باشد ظرفيت بيشتر مي شود.

• انواع جرثقیل های برجی: 

• جرثقيلهاي برجي ثابت مستقل 

•  جرثقيلهاي برجي تلسكوپي 

• جرثقيلهاي برجي حايل دار ثابت 

• جرثقيلهاي برجي سيار 

• جرثقيلهاي بالارونده 

جرثقيلهاي برجي ثابت مستقل :

ظرفيت باربرداري اين جرثقيل معمولا بيشتر از انواع ديگر است  وكلي از اين جرثقيل برجي بايد بكمك پيچهاي نگهدارنده و به طرز  محكمي به پايه بتوني سطح زمين مهار گردد يا به قطعه كل  مخصوصي كه در بتون فونداسيون كارگذاشته شده متصل گردد  اين نوع جرثفيل برجي به خصوص براي محوطه هاي ساختماني محدود مناسب است وبايد در جلو يك طرف ساختمان مورد نظر قرار گيرد وبازوي متحرك آن از طول كافي جهت پوشش ساختمان جديد برخوردار باشد . به طور كلي برج اين جرثقيلها ثابت است اما انواع ديگري با برج گردان و بازوي متحرك نيز وجود دارد .

جرثقيلهاي برجي تلسكوپي :

در استفاده از جرثقيلهاي برجي همواره سعي مي شود از قدرت جهتي ارتفاع اين جرثقيلها استفاده گردد . جهش ارتفاعي اين نوع جرثقيلها بسته به نوع جرثقيلها و موقعيت آن متفاوت خواهد بود هرگاه جرثقیل از نوع تلسكوپي مي باشد مي تواند با اضافه كردن ارتفاع قسمت تحتاني خود كه ابعاد بزرگتري دارد و با استفاده از سيستم جكي كه در جراثقيلها وجود دارد هر بار با اندازه ارتفاع يك شبكه خود را بالا بكشيد . 

جرثقیل های برجی سیار:

براي آنكه جرثقيل برجي پوشش بهتري ايجاد كند مي توان از يك جرثقيل سيار يا ريلي استفاده كرد براي اين منظور جرثقيل بر روي يك واگون چرخدار سنگين كه روي ريلي به پهناي 2/4 متر حركت مي كند سوار مي شود شيب اين ريل نبايد از 1 در 200 بيشتر باشد و شعاع پيچها بسته به ارتفاع كل نبايد از 11 متر كمتر باشد.

جهت حفظ ثبات جرثقيل آماده سازي دقيق  و زهكشي مناسب زميني تراوسها و بازرسي و تعمير منظم آن از اهميت خاص برخوردار است نيروي محركه جرثقيل برق است و كابل برق رسان به يك قرقره فنردار متصل مي شود تا با عقب راندن جرثقيل كابل اضافي به داخل قرقره كشيدن شود و بدين ترتيب خطر قطع بارگير كردن كابل توسط واگن چرخدار كاهش ميزان باربرداري  و تجهيزات بازوي متحرك جرثقيل سيار مشابه جرثقيلهاي ثابت است .

جرثقيل هاي برجي حايل دار ثابت :

جرثقيل مشابه برجي ثابت مستقل است اما براي ارتفاعاتي مورد استفاده قرار مي گيرند كه امكان استفاده از جرثقيلهاي مستحكمي به سيار وجود ندارد برج يا الكل جرثقيل به كمك مهارهاي فولادي منفرد يا زوجي به ساختمان متصل مي شود تا ثبات لازم ايجاد گردد اينكه اين مهارهاي تنشهايي را در ساختمان تكيه گاه موجب مي شوند. بنابراين سازه بايداز مقاومت كافي برخوردار باشد. اين جرثقيلها  عموما متحرك افقي استفاده مي كنند زيرا چرخش بازوي تا شو براي اين جرثقيل مناسب نيست در بعضي از جرثقيلها كل متوسط طنابهاي فولادي  × مي شوند.

جرثقيلهاي بالارونده 

اين جرثقيل براي ساختمانهاي بلند طراحي شده است اين جرثقيل ها ارتفاع خود را با ×× از ساختمان مورد نصب تغيير مي دهند اين نوع جرثقيلها كه عموما از ابتدا در داخل جائي نظير محل آسانسور كارگذاشته مي شوند همانگونه كه در شكل ديده مي شود حين عملكرد اجرائي خود را به دو كف ساختمان مهار مي نمايد ( كل از ميان چندين طبقه تا سطح زمين امتداد دارد تنها دانه هاي كوچكي در هر كف نياز دارد كار مهار كل در سطح زميني به كمك طرقهاي فولادي مخصوص ، قاب وگوه صورت مي گيرد براي بالا بردن كل ثابت × كه جزئي از سيستم است استفاده مي شود به طور كلي اين نوع جرثقيل نسبت به جرثقيلهاي برجي ثابت يا جرثقيلهاي مشابه بازوي متحرك افقي يا تاشوي كوچكتري جهت پوشاندن منطقه ساختماني نياز دارد بازوي متحرك جرثقيل از قطعات كوچكي كه به سادگي جابجا مي شوند تكميل شده است هنگامي كه ديگر به وجود جرثقيل نياز نباشد اين قطعات را با وينچ مخصوص كه به يكي از قطعات جرثقيل متصل مي شود در جلوي ساختمان پايين مي گذارند در مرحله آخر پس از پياده كردن جرثقيل وينچ را به صورت دستي به سطح زمين منتقل مي كنند اشكال صفحه نحوه تغيير ارتفاع اين نوع جرثقيل را كه خود را از نردبانهاي فولادي نصب شده بر ساختمان بالا مي كشند نشان داده است . 

نصب و راه اندازی تاور کرین:

ساخت و راه اندازي اين چنين سازه فلزي و بالا بردن آن تا ارتفاع زياد داراي مراحلي مي باشد كه به ترتيب اين مراحل ذكر مي شود: پس از انجام زير سازي درمكان مورد نظر نصب تاور كران معمولا تريلي مخصوصي روي آن نصب مي شود. بر روي اين تريلر پايه مشبك 12 متري نصب شده و روي آن آسانسور ترفيع ارتفاع نصب مي شود. حال موقع آن است كه قطعات حركت دوراني بازوها و مركز كنترل بر روي آن نصب شود. اكنون جرثقيل آماده كار است . اما براي بالا بردن ارتفاع، اين جرثقيل به خود متكي مي شود. بدين ترتيب كه جرثقيل، شبكه هاي 6 متري را كه به منطقه كارگاه حمل شده را تا محل آسانسور ترفيع ارتفاع بالا مي برد و آنها در آسانسور قرار داده و با استفاده از پيچ و مهره هاي قوي مستقر مي كنند و آن را با حركت در داخل شيارهاي تعبيه شده به سمت بالا هدايت مي كند. اين عمل براي ارتفاع هاي دلخواه تكرار مي شود.


تیم تحقیقاتی ساخت بازارSAKHT BAZAR